Naslov knjige: Čudo

Autor: R. J. Palacio

Glavni lik Auggie ili punim imenom August Pullman krenuo je u peti razred i to mu je prvi puta da ide u školu. Naime, on nije običan dječak jer se rodio s drugačijim izgledom. Do svojih deset godina preživio je puno operacija i prošao stvari koje djeca nebi trebala preživjeti u tim godinama. Najveća podrška bila mu je obitelj. Svaki novi početak je težak, pa je tako bio i njegov prvi dan nastave. Auggie je morao držati svoje osjećaje pod kontrolom i trpjeti sve neugodne poglede i došaptavanja. Jednog dana dječak Julijan pokrenuo je igru u kojoj svi koji ga dotaknu moraju unutar deset sekundi oprati ruke. Auggie je to morao trpjeti, ali kasnije se dogodilo nešto što je promijenilo njegovu budućnost, a to ostavljam vama da otkrijete čitajući knjigu.

Ova knjiga mi se sviđa jer bi nam trebala biti dobar primjer kako da se odnosimo jedni prema drugima.

Naslov knjige: Auggie i ja,

Autor: R. J. Palacio

Iako će mnogi na prvu pomisliti da je ova knjiga nastavak “Čuda”, ustvari je to samo prošireno “Čudo”, odnosno opis Augustova života i školskih dogodovština iz gledišta nama dobro poznatih likova: Juliana i Charlotte te manje poznatog lika, Christophera.  “Auggie i ja” je nevjerojatna knjiga o dobru i zlu, pravdi i nepravdi, prijateljstvu i neprijateljstvu, dječacima i djevojčicama, sličnostima i različitostim, a mogao bih tako nabrajati unedogled.

U Charlotteinoj verziji priče, August se rijetko spominje i radnja se više fokusira na njezina prijateljstva. Christopherova priča više spominje Augusta i opisuje njihovo prijateljstvo prije negoli se Chris odselio u Bridgeport te njegov život u novoj školi. U Julianovom poglavlju, podijeljenom na dva dijela, on ne opravdava sebe, već vidimo kako se on ponaša prema Augustu i kako  kroz knjigu mijenja svoje ponašanje na bolje.

Uglavnom, mislim da će se svima koji bi htjeli pročitati “Auggieja i mene”, knjiga jako svidjeti, pa možda čak i više od “Čuda”.

Naslov knjige: Imaš fejs?

Autor: Jasminka Tihi-Stepanić

Roman prati dogodovštine djevojčice Kate i njezine prijateljice Nataly. Nataly izrađuje profil na Facebooku i tamo upoznaje mladića po imenu Tommy Boy (pravim imenom Mile Doskok zvan Žlica) u kojeg se zaljubljuje. Kati, koja dotad nije imala profil na Facebooku, Tommy Boy bio je vrlo sumnjiv. Profil je napravila jer je željela je zaštititi Nataly od neznanca. Nataly nije prihvaćala savjete svoje prijateljice. Kako je Kata i predvidjela, sve je eskaliralo na Natalynom zadnjem spoju s Tommy Boyem, kada ju je pokušao napasti u skladištu kafića u kojem je radio. Što se dalje događalo, trebate otkriti sami…

Knjiga mi se jako svidjela, ima zabavnih dijelova i vrlo je poučna jer govori o opasnostima koje se mogu dogoditi na internetu. Preporučujem svima da je pročitaju!

« Travanj 2024 »

> Školska knjižnica  > preporuke