Projekt Austrija (Affenberg, Klagenfurt, Minimundus)

Autor: Valentina Namesnik, 22. 4. 2023.

Uspješno je priveden kraju cjelogodišnji projekt Austrija (Affenberg, Klagenfurt, Minimundus). Sudjelovali su učenici sedmih i osmih razreda na različitim predmetima tijekom cijele škoslke godine (hrvatski jezik, njemački jezik, engleski jezik, talijanski jezik, matematika, biologija, kemija, glazbena kultura, povijest i geografija), a rezultati uspješnog rada i uživanja u ljepotama Austrije mogu se vidjeti u mrežnoj knjizi.

Slijede dva osvrta učenice sedmog razreda i učenika osmog razreda.

U petak, 21. travnja 2023., krenuli smo na  terensku nastavu u Austriju. Polazak  ispred škole bio je u 6:30. Dočekala su nas tri autobusa od kojih je jedan bio na kat što je obradovalo većinu djece. Ipak je jedno od najboljih dijelova putovanja druženje s prijateljima, pa makar tom bilo i u busu.

Naše prvo  odredište bio je Tierpark  Affenberg koji se nalazi u blizini grada Villacha. Kako samo ime Affen kaže, tu slobodno živi oko 170 majmuna makakija. U park se ulazi uz pratnju vodiča. Bilo je uzbudljivo šetati pokraj majmuna, promatrati njihovu igru, svađe i barem nakratko biti dio njihova svijeta. Šetali smo se puteljcima dok su majmuni tražili hranu, trčkarali i znatiželjno nas, i bez imalo straha, promatrali.

Nakon brda majmuna nastavili smo  vožnju uz prekrasno jezero Wörthersee  do Klagenfurta. Klagenfurt je grad koji se smjestio na samom jugu Austrije u prekrasnom zelenom krajoliku. Razgledavanje grada započeli smo na Starom gradskom trgu i prekrasnom katedralom. Jako nam se svidio spomenik zmaja Lindwurma, koji je ujedno i simbol grada. Bilo mi je zanimljivo slušati legende o gradu. Jedna legenda govori o zmaju koji je maltretirao lokalno stanovništvo sve dok vojvoda nije izgradio kulu i pozvao vitezove da se iz kule obračunaju s čudovištem. Sam je gradić prekrasan i uživali smo razgledavajući ga.

Upravo u blizini  Klagenfurta  smjestio se svijet u malome – park Minimundus. Dakle ovaj svijet u malome zabavni je park, no ne onaj s vrtuljcima i vlakovima smrti, već zabavni park prepun minijatura poznatih svjetskih građevina, vlakova i brodova. Koje oduševljenje! Preda mnom se stvorio mali svijet u kojemu je oko 160  minijaturnih građevina iz različitih država i kontinenata na površini od 26000 m2. Svaka je maketa u detalje isplanirana, a idealan sklad među minijaturama postignut je tako što je svaka replika 25 puta manja u odnosu na stvarnu građevinu (1:25). Svi detalji i pojedinosti s originalnih građevina nalaze se i na maketama, a i materijali od kojih su originali napravljeni, u replikama su također prekopirani. Na ulazu u park nalazi se globus. U parku se nećete izgubiti jer je odlično organiziran. I od globusa krećete na put oko svijeta: od naše crkve sv. Marka ili svjetionika Porera na jugu Istre, preko katedrale Notre-dame, Eiffelova tornja, Colosseuma, vatikanske bazilike sv. Petra pa sve do Egipta i piramida u Gizi ili Kineskoga zida. Sve te svjetski poznate građevine obilježile su prošla vremena ostavivši traga u sadašnjima.

U Minimundusu smo trebali odraditi i neke zadatke (ipak je to bila terenska nastava). Naša je austrijska pustolovina završila u 18:00 sati kad se Park zatvara. U Zagreb smo se vratili oko 21:30. Izlet je bio prepun zanimljivih događaja, od druženja sa životinjama u Affenbergu, ručka u McDonaldsu i razgledavanja predivnog Klagenfurta, puta oko svijeta u parku Minimundus pa sve do povratka kući.

Tia Grljač-Klanjčić, 7. C

Meine Klassenkameraden und ich haben uns gefreut, weil wir über einen Ausflug nach Klagenfurt gehört haben. Wir sind am einundzwanzigsten April nach Klagenfurt gefahren. Zuerst haben wir den bekannten Affenberg besucht. Das war wunderbar! Wir haben viele Affen gesehen und viele Fotos gemacht. Alle Affen sind frei, aber niemand hatte Angst, weil sie freundlich waren. Dann besuchten wir das Stadtzentrum. Da hatten wir viel Freizeit. Wir haben verschiedene neue Spezialitäten probiert. Der Minimundus war auch sehr schön. Wir waren da von 14 bis 17 Uhr. Es war sehr interessant. Wir sind die ganze Welt bereist, weil die ganze Welt unter deinen Füßen im Minimundus ist. Minimundus ist eine kleine Welt… Das machte uns viel Spaß. Danach sind wir, Gott sei Dank, sicher nach Hause zurückgefahren. Daran werde ich mich immer erinnern.

Ivano Biondić, 8.d

« Svibanj 2024 »