DOKUMENTI POTREBNI ZA OLAKŠICE KOD PLAĆANJA CIJENE BORAVKA I PREHRANE 1. PRODUŽENI BORAVAK Dokumente s dokazima o ispunjavanju navedenih uvjeta roditelji, odnosno staratelji učenika dostavljaju školi. Za 2021. planira se jedinstven mjesečni iznos sudjelovanja roditelja učenika s prebivalištem na području Grada Zagreba u cijeni programa produženog boravka, i to: - za učenike I., II. - 200,00 kuna, Iznos sudjelovanja roditelja u cijeni programa plaća se za 10 mjeseci (rujan - lipanj) i može se umanjiti samo ako roditelji ostvaruju olakšice u plaćanju utvrđene ovim programom. Olakšice u plaćanju imaju roditelji učenika s prebivalištem na području Grada Zagreba za: - dijete osobe s invaliditetom (100% i 90%) - oslobađa se obveze sudjelovanja u cijeni programa, - dijete osobe s invaliditetom (od 80% do 60%) - plaća 50% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa, - dijete osobe s invaliditetom (50% i manje) - plaća 75% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa - treće i svako daljnje dijete iste obitelji u programu produženog boravka - oslobađa se obveze sudjelovanja u cijeni programa, - drugo dijete iste obitelji u programu produženog boravka - plaća 75% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa, - dijete samohranog roditelja - plaća 75 % od iznosa sudjelovanja u cijeni programa, - dijete čija se obitelj koristi pravom na zajamčenu minimalnu naknadu u sustavu socijalne skrbi oslobađa se obveze sudjelovanja u cijeni programa. Osnovne škole će utvrditi pravo na olakšice u plaćanju na temelju sljedećih dokaza: 1. dokaz o prebivalištu djeteta: uvjerenje MUP-a o prebivalištu djeteta ili pisana privola roditelja da gradska školska ustanova može sama - preko nadležnog gradskog ureda provjeriti podatak o prebivalištu djeteta u evidenciji prebivališta i boravišta građana; 2. dokazi o samohranosti roditelja: rodni list djeteta, smrtni list za preminulog roditelja/staratelja ili potvrda o nestanku drugog roditelja/staratelja ili rješenje Centra za socijalnu skrb o privremenom uzdržavanju djeteta; 3. dokaz o statusu osobe s invaliditetom i postotku invalidnosti: rješenje o statusu invalida Domovinskog rata s podatkom o postotku invalidnosti, odnosno rješenje o statusu osobe s invaliditetom i postotku invalidnosti; 4. dokazi o pravu na zajamčenu minimalnu naknadu: rješenje centra za socijalnu skrb o pravu na zajamčenu minimalnu naknadu. Ako roditelj, odnosno staratelj učenika ostvaruje olakšicu po više osnova, primjenjuje se jedna olakšica koja je za roditelja najpovoljnija. Iznos sudjelovanja roditelja/staratelja učenika u cijeni programa produženog boravka utvrđuju osnovne škole na temelju dokumentacije koju dostavljaju prije potpisivanja ugovora što ga osnovna škola sklapa s roditeljem/starateljem učenika za svaku školsku godinu. 3. SUFINANCIRANJE PREHRANE Cijena mliječnog obroka iznosi 5,00 kuna, ručka 9,00 kuna, a užine 2,50 kuna. Učenici ostvaruju pravo na sufinanciranje cijene obroka, sukladno utvrđenim kriterijima i mjerilima iz ovog programa. Razlika sredstava do utvrđene pune cijene besplatnih i sufinanciranih obroka, školi se doznačuje iz proračunskih sredstava. Sufinanciranjem cijene obroka obuhvaćeni su svi korisnici školske prehrane, i to: A. Pravo na besplatni: mliječni obrok, ručak i užinu imaju učenici: - čija je obitelj korisnik zajamčene minimalne naknade; - čiji su roditelji (odnosi se na oba roditelja, odnosno samohranog roditelja) nezaposleni i redovno su prijavljeni Zavodu za zapošljavanje ili zadnja dva mjeseca nisu primili plaću; - djeca invalida Domovinskog rata; - djeca osoba s invaliditetom (100% i 90%), B. Učenici koji primaju dječji doplatak imaju pravo na sufinancirane obroke, i to na: - sufinancirani mliječni obrok, - sufinancirani ručak i užinu (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak). Sufinanciranje cijene mliječnog obroka ove kategorije korisnika prehrane provodi se na temelju rješenja, uvjerenja ili potvrde HZMO o pravu na dječji doplatak Sufinanciranje cijene užine ove kategorije korisnika prehrane (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak) provodi se uz popust od 20,00%, odnosno cijena za korisnika iznosi 2,00 kune. Za učenike po kriteriju (C), izvan sustava produženog boravka, može organizirati konzumaciju ručka po cijeni od 9,00 kn. Učenici se uključuju u besplatnu ili sufinanciranu prehranu od datuma kada je osnovna škola zaprimila dokumentaciju, a ne od datuma koje nosi rješenje, uvjerenje ili potvrda o pravu na dječji doplatak., odnosno rješenje ili uvjerenje o pravu korištenja socijalne pomoći i ostala uvjerenja. Roditelj učenika plaća cijenu prehrane mjesečno temeljem uplatnica koje izdaju škole.