2017-10-29 15:31:59

Terenska nastava-PODRAVINA

24. listopada 2017. učenici 6. razreda upoznali su ljepote Podravine

TERENSKA NASTAVA - PODRAVINA

24. listopada 2017. učenici 6. razreda upoznali su ljepote Podravine.

Došavši u Koprivnicu, posjetili smo Muzej prehrane „Podravka“ gdje nam je voditeljica objasnila kako su ljudi nekada živjeli, pokazala nam oruđe i alate kojim se obrađivala zemlja, posuđe za proizvodnju, preradu, čuvanje hrane u seoskoj sredini u prvoj polovici 20. st., upoznala nas s razvojem industrijske prerade hrane - „Podravkin“ stroj za proizvodnju raznih vrsta juha, npr. Proizvodnja juha io je preudan trenutak u povijesti „Podravke“ jer je potaknuo njezin daljnji razvoj. Također smo vidjeli i zbirku brojnih recepata tradicijske kuhinje. Recepe za nove proizvode stvarali su tvornički tehnolozi u istraživačkom laboratoriju.

Nakon Muzeja prehrane posjetili smo prehrambeni i farmaceutsku tvrtku „Podravka“ čiji je moto „Uvijek sa srcem“. Saznali smo puno toga o tom poznatom brandu, njihovim reklamama te samoj proizvodnji, a zatim smo pogledali kratak dokumentarni film o profesorici Kemije Zlati Bartl koja je dobila i nagradu za životno djelo od Večernjeg lista jer je pokrenula mnoge novine u samoj tvrtki i tvorac je poznate Vegete - začina koji proizvodi „Podravka“ i koji je poznat u cijelome svijetu. Danas je ta iznimna žena poznata kao „teta Vegeta“. Iz „Podravke“ nismo izišli praznih ruku; dobili smo raznovrsne slatkiše koji uvijek vesele djecu. I to „sa srcem“.

 

Nakon ručka nastavili smo put prema Hlebinama gdje smo uživali u izložbi naivne umjetnosti poznatih slikara Ivana i Josipa Generalića (slike, crteži, grafike). Osim izložbe obišli smo i kuću Josipovih roditelja te vidjeli kako se nekada živjelo (pisana dokumentacija, stari namještaj, obiteljske fotografije). Inače, gospodarstvo Josipa Generalića sastoji se od Stare kuće Ivana Generalića, Galerije i atelijera Josipa Generalića i etnokuće „Janičina hiža“.

Za kraj - Đurđevački peski. To su ostaci jedine hrvatske pustinje, u narodu poznati kao „hrvatska Sahara“.

Zaštićeno je botaničko područje i stanište s velikim brojem endemičkih vrsta, jedinstvene flore i faune te vidljivim oblicima pješčanih dina. Tamo smo se igrali u pijesku, trčali po dinama, fotografirali se na vidikovcu...  

Bilo nam je odlično. Hvala profesorima koji su nas vodili, teti vodički koja nam je rekla toliko informacija i gospodinu vozaču koji nas je sretno i veselo doveo natrag!

Tin Hmelina, 6.c


Osnovna škola Malešnica