„One mijenjaju svijet – tjedan znanstvenica“

Autor: Valentina Namesnik, 27. 3. 2024.

U tjednu od 4. do 8. ožujka 2024. na nastavi Biologije i Fizike proveden je projekt „One mijenjaju svijet – tjedan znanstvenica“ u kojem su sudjelovali učenici sedmih i osmih razreda.

Cilj je projekta promicanje ravnopravnosti žena i djevojaka u znanosti, ali i popularizacija znanosti. Učenici su sami izabrali znanstvenicu čija su istraživanja i postignuća doprinijela ili doprinose razvoju biologije, fizike, kemije, matematike i računarstva te ih predstavili svojim kolegama.

Neke od znanstvenica koje su predstavljene bile su Marie Curie, grčka matematičarka Hipatija, britanska programerka Ada Lovelace, engleska kemičarka Rosalind Franklin, američka informatičarka Grace Cooper, američka zoologinja Diana Fossey i mnoge druge.Učenicima su posebno bile zanimljive i hrvatske znanstvenice: biofizičarka Iva Tolić, kemičarka Zlata Bartl, teorijska fizičarka (lovkinja na uragane) Željka Fuchs Stone, no i mlada znanstvenica Inja Radman koja je napravila prototip mozzarelle bez ijednog sastojka životinjskog podrijetla.

Radovi učenika izloženi su u učionici biologije i fizike gdje ih mogu pogledati svi učenici naše škole.

Pripremile: profesorice Ana Bakarić i Snježana Bračun