Grizz film

Autor: Unknown , 5. 6. 2017.

GRIZZ film

1. ožujka 2017. u našoj je školi održano Županijsko natjecanje u poznavanju njemačkoga jezika. Za tu su priliku učenici naše škole snimili film Grizz, prema istoimenom filmu Grease iz 1978. Film (mjuzikl) govori o zaljubljenim tinejdžerima pedesetih godina 20. stoljeća.

ŠKOLSKI HRVATSKO-NJEMAČKI PROJEKT

GRIZZ film (mjuzikl)

NOSITELJI:

Sanja Bosak, prof. Hrvatskoga jezika

Irena Pehar Miklenić, prof. Njemačkoga jezika

Davorka Matijević, prof. Glazbene kulture

Irena Sabadoš, prof. Njemačkoga jezika

Ivana Gaurina Krtalić, učiteljica razredne nastave

CILJ PROJEKTA:

Razviti stvaralačke sposobnosti učenika, poticati na umjetnički doživljaj teksta, razviti scenski izričaj i njegovati recitatorsku interpretaciju, poticati kulturu slušanja, razviti govorne sposobnosti i pamćenje, njegovati timski duh i suradnju, proširiti vokabular i jezične strukture, njegovati sve vještine različitim aktivnostima, razviti interes i toleranciju za kulturu i civilizaciju zemalja njemačkoga govornog područja uz pozitivno raspoloženje u skupini, upoznati se s filmskim stvaralaštvom u izradi vlastitog scenarija filma i snimanju istoga.

ISHODI:

Izraditi scenarij za film na hrvatskome i njemačkome jeziku te glumiti u filmu.

NAČIN REALIZACIJE PROJEKTA:

- dogovor o snimanju filma

- pisanje scenarija

- prijevod scenarija na njemački jezik

- pisanje teksta za glazbene dionice na hrvatskome i njemačkome jeziku

- koreografija plesova

- odabir učenika glumaca na audiciji

- snimanje na različitim mjestima (prijedlozi: Westgate – igraonica, Vulkal, RG Kids – igraonica, prostor škole)

- najam Cadillaca

- dogovor o prijevozu učenika na mjesta snimanja filma

- snimanje i montiranje filma

TRAJANJE:

- školska godina 2016./2017.

OSTVARENJEPROJEKTA:

Na ovom smo mjuziklu radili gotovo šest mjeseci, a snimali smo ga ne samo u školi, već i u West Gate trgovačkom centru, RG-Sport igraonici i servisnom centru Vulkal. Gospodin Zlatko Miklenić posudio nam je svog "ljubimca" – Cadillaca (1962.) kojim smo malo pojačali dojam, a i dobro se zabavili.

Film smo snimali i na njemačkom i na hrvatskom jeziku četiri i pol mjeseca (probe su se održavale više puta tjedno te subotama, a ponekad i nedjeljama). Novina koju smo unijeli, prepjev je pjesama na njemački jezik (što dosad još nitko nije učinio), a za to su zaslužne (kao i za cjelokupan prijevod scenarija) profesorice Njemačkoga jezika Irena Pehar Miklenić i Irena Sabadoš.

Tko misli da Briljantin ne zvuči dobro na njemačkome jeziku, vara se.

Za prijevod pjesama na hrvatski jezik i njihovo uvježbavanje zaslužna je profesorica Glazbene kultureDavorka Matijević. Učiteljica Ivana Gaurina Krtalić, ujedno i plesna koreografkinja, uvježbala je glumce plesne koreografije, a profesorica Hrvatskoga jezika Sanja Bosak napisala je s učenicima scenarij i režirala cijeli projekt.

U realizaciji našeg projekta pomogle su nam i spremačice gđa Jelica Kovačević i gđa Jadranka Bočkaj te domar g. Ivan Prusina koji su nam slagali scenografiju te subotama otvarali Školu, a i g. ravnatelj Boro Šarušić ustupio nam je ključeve Škole kako bismo nesmetano mogli održavati probe u maloj dvorani i snimati kad god je za to bilo potrebe.

Glumci su učenici iz deset odjela (od 5. do 8. razreda) i ima ih ukupno 26:

Tara Tomić (6.a) – glavna glumica, Filip Sambol (7.d) – glavni glumac, Nika Bošnjak (5.e), Antea Kovačević (6.a), Lidija Obrovac (6.e), Ema Bosak (7.b), Lena Ostojić (7.c), Nina Pecotić (7.c), Emma Lorena Alapić (7.d), Karla Iveljić (7.d), David Arapović (7.d), Domagoj Frljak (7.d), Jere Drenški (7.d), Petar Bubalo (7.d), Ante Sabljić (7.d), Ivan Vukančić (7.d), Sara Milić (8.a), Enea Dodić (8.a), Dominik Šavorić (8.b), Toni Cerjak (8.b), Sara Krklec (8.c), Lucija Obrovac (8.c), Lana Starman (8.c), Filip Drenski (8.d), Šime Šikić (8.d) i Krešimir Hartl (8.d).

Dvojica učenika 7.c odjela pozabavila su se snimanjem, Jakov Kaić i Zlatan Junzunović. Uloge odraslih prihvatili su profesorica Kemije Sanja Lukić, koja je uprizorila ravnateljicu škole, te domar Dražen Kajbakao sportski trener.

Svečana premijera filma Grizz na hrvatskome jeziku održana je 7. ožujka u 18:00 sati u učionici Glazbene kulture.

FESTIVAL OSNOVNOŠKOLSKIH TALENATA, Susedgrad, 24. svibnja 2017.

Filmska supina naše škole sudjelovala je i ove godine na 2. Smotri osnovnoškolskih filmskih ostvarenja sfilmom Grizz i dobila priznanje te 1. nagradu publike. Ono što je stručni žiri posebno pohvalio, kao i voditelji filmskih skupina škola koje su sudjelovale na Smotri, jest zajedništvo i dobra zabava, što nam je i bio cilj na samome početku stvaranja ovoga projekta.

"Vaša je škola prava mašinerija ideja i zajedništva", istaknuo je voditelj Talent Showa Leo Prebanić.

DUFF, Dubrovnik

NADOPUNA (6.11.2017.)

S filmom smo sudjelovali na Duff-u (Dubrovnik film festivalu za djecu i mlade Mediterana)od 18. listopada do 22. listopada 2017.

PAFF, Petrijanec

Također smo sudjelovali s Grizz filmom na njemačkome jeziku na PAFF-u (Petrijanec Amateur Film Festival) 27. listopada do 28. listopada 2017.

Jako smo ponosni na svoj rad i trud te jedva čekamo snimiti sljedeći film.

Sanja Bosak, prof. HJ

Irena Pehar Miklenić, prof. NJ